Luis Nubiola urodził się na Kubie, gdzie ukończył Narodowe Konserwatorium Muzyczne Amadeo Roldan w Havanie jako nauczyciel saksofonu i instrumentalista.
Uczył się w klasie Carlosa Averhoffa. Po ukończeniu studiów Luis Nubiola został zaproszony na scenę przez kilku wybitnych kubańskich muzyków jazzowych, w tym Jose Luisa Cotes (El Tosco), José Miguela Credo (El Greco) i Díakarę.
Dołączł do kubańskiej grupy muzycznej PG pod kierunkiem wybitnego dyrygenta i flecisty José Luisa Cortesa (El Tosco), założyciela słynnej grupy NG La Banda i Top Secret.
Na Kubie Luis Nubiola brał również udział w kilku warsztatach muzycznych i występował z Danilo Peresem, Gonzalo Rubalcavą, George’em Bensonem, Stevem Colemanem, Ralfem Irizarrym i innymi.
W 2001 roku Luis Nubiola przeniósł się do Kostaryki, gdzie stał się jednym z najwybitniejszych i najbardziej znanych muzyków, współpracując z takimi artystami jak Walter Flores (zdobywca nagrody Grammy), Robert Aguilar i „Chocolate Band”. W grudniu 2005 roku nagrał pierwszą płytę, muzyczną produkcję zatytułowaną „Nubiola”.
W grudniu 2008 roku Luis Nubiola wyprodukował „Live at Jazz Café”, pierwsze DVD z muzyką jazzową nagrane w Kostaryce. To DVD jest wersją na żywo utworu „Nubiola”, za który w tym samym roku został laureatem nagrody ACAM jako „Kompozytor roku w gatunku jazzu”. „914”, również nagrodzony tytułem Najlepszego Albumu 2009 roku, podwójne DVD / CD, artysta ujawnia wymiary własnej muzycznej ewolucji. Kluczem do podejścia do twórczości muzycznej Nubioli jest zrozumienie jego różnych sposobów wypowiedzi. Jako wykonawca wyrafinowana technika Nubioli w swoim muzycznym języku utrwala jego własne pomysły i ekspresję.
Obecnie Luis Nubiola mieszka w Europie, gdzie współpracuje z muzykami i przyjaciółmi, m.in. El Salsero z Michałem Stawarskim, Zbigniewem Namysłowskim, Pawłem Kaczmarczykiem, Grzegorzem Grzybem, Michałem Barańskim, Włodkiem Pawlikiem.
Z „Luis Nubiola Trio” i albumem „Memories from the Baltic” promuje swoją twórczość i nagrywa nowy materiał z trzema znakomitymi muzykami z Polski: Marcinem Chenczke (bas), Mariuszem Koszelem i Frankiem Parkerem (perkusja).
Dzięki tym młodym, niezwykle utalentowanym artystom Luis Nubiola osiąga fascynującą fuzję swojej kubańskiej kultury i uznanej tradycji polskiego jazzu, wykorzystując elementy tradycyjnej muzyki ludowej obu kultur.
Nagranie “O3” to międzynarodowa koalicja z jego przyjacielem Frankiem Parkerem (USA) i Marcinem Checzke (Polska), po raz kolejny tworząc trio z gośćmi specjalnymi Wojciechem Olszewskim i Krzysztofem Dysem (fortepian) oraz Marcinem Małym Górnym (pady).
Luis Nubiola grał na żywo w Teatrze Muzycznym w Łodzi (feat. Jose Torres), pięć utworów z gościem specjalnym, kubańskim perkusistą Jose Torresem, który mieszka w Polsce od ponad trzydziestu lat. Ten materiał jest częścią serii piosenek skomponowanych przez Luisa Nubiolę podczas czteromiesięcznej wizyty w Republice Turcji. Jeden z tych utworów, „Aturk”, jest dedykowany ojcu tureckiej ojczyzny, Mustafie Kemal Atatürk.
Wraz z Jose Torresem w tym materiale występują znakomici polscy muzycy, fortepian Wojciech Olszewski, bębny Krzysztof Szmańda i kontrabas Marcin Chenczke.
Jego nowy album, Global Friendship (Polskie Radio), wraz z koncertem zarejestrowanym na żywo podczas premiery albumu Live at the Blue Note w Poznaniu. To pomysł na połączenie kompozycji świetnych muzyków i przyjaciół, którzy mieszkają m.in. na Kubie, w Polsce, Kostaryce, USA, Hiszpanii itp. Na płycie biorą udział perkusja Krzysztof Szmanda, bas Marcin Chenczke, fortepian Krzysztof Dys, podobnie jak w poprzednich nagraniach, tym razem jako goście specjalni puzonista Michał Tomaszczyk i wokal Ola Trzaska.
Luis Nubiola miał ważny udział w filmie „Zimna wojna”, który zdobył nagrodę dla najlepszego reżysera w Cannes w 2018 roku. „Zimna wojna” zdobył trzy nominacje do Oscarów w 2019 roku i zdobył najważniejsze nagrody w Europie w tym samym roku.
Jego najnowsze albumy „Ten Plagues” i „Live from the Jazz Cafe Costa Rica 2019” są już dostępne na wszystkich platformach. „Ten Plagues” to album o otwartych formach i bardzo wyrazistej interpretacji, w którym gościli Jacek Mazurkiewicz na basie, perkusista Krzysztof Szmanda i perkusista Philip South z Australii.
LP „Jazz Cafe Costa Rica 2019” to winylowy LP, nagrany na żywo w San Jose Costa Rica, z udziałem znanych muzyków, takich jak Walter Flores – fortepian, bas Nelson Segura i Gilberto Jarquin na perkusji. Album ma wpływy muzyki skandynawskiej, a na nim utwór będący wersją słynnej ballady znanego polskiego pianisty i kompozytora Krzysztofa Komedy oraz utwór poświęcony ikonie polskiego jazzu Tomaszowi Stańce.