Nie lubisz czytać? Nic nie szkodzi. Pokażemy ci takie książki, które można (tylko) oglądać, dotykać ich, a nawet samemu wykonać z nietypowych materiałów. Jakich? Najróżniejszych – z kamyków, muszelek, wstążek, listków, szlifowanych witrażowych szkiełek, waty. Jak tworzą strony? Nie tworzą. Mieszkają w pudełkach, koszykach, woreczkach, torbach, a wybór kolejnego tekstu/ obiektu zależy tylko od odbiorcy. Sami ustalicie kolejność. Sami ułożycie je w jakiś kształt. Ważne, żeby był znaczący, nawet jeśli to chaos czy artystyczny bałagan.
Jeśli lubicie pracować w zespole, otrzymacie zadania specjalne. Trzeba będzie powędrować po terenie Multimedialnego Centrum Natura i coś odnaleźć, zlokalizować, zbadać, wykonać zadania eksperymentalne (oczywiście bezpieczne!), pobawić się w detektywów, uczynić coś dla Ziemi, tak, całej. Zaczyna się przecież od ziarenka piasku i kropli wody, która drąży skałę… A wszystko inspirowane niezwykłymi dziełami.
Dla kogo przeznaczone są zajęcia? Jakie teksty, dzieła liberackie zostaną wykorzystane?
Zajęcia przeznaczone są dla dzieci w wieku przedszkolnym oraz dla klas I-III.
Teksty: Kto robi hu-hu?, Radosław Nowakowski: Kukuryki, Mały atlas ptaków Ewy i Pawła Pawlaków, Barbara Zakrzewska: Gniazdownicze – zbiór haiku).
Cele zajęć:
- Prezentacja niezwykłych książek, które w niebanalny sposób łączą kulturę z naturą
- Podsycanie miłości do przyrody poprzez przesłania książek, treść haiku ukazujących urodę świata
- Wzbudzenie autentycznej potrzeby ochrony natury poprzez rozwijanie inteligencji przyrodniczej i eksperymenty, np. symulowane topnienie lodowca w… pojemniku z lodem, z którego woda zatopi kamień – dawną wyspę.
- Rozwijanie niczym nieograniczonej wyobraźni i kreatywności.
- Umacnianie wiary w siebie, w swoje odkrywcze możliwości, by cieszyć się wspólnie nawet małymi sukcesami.
- Podkreślenie roli pracy grupowej w efektywności działania, choć i dla indywidualistów jest u nas miejsce.
- Łagodzenie stresów w przyjaznej atmosferze.
Czas trwania: 1h
Koszt na osobę – 25 zł