My pomożemy morzu i ono nam pomoże – warsztaty liberackie

Nie lubisz czytać? Nic nie szkodzi. Pokażemy ci takie książki, które można (tylko) oglądać, dotykać ich,  a nawet samemu wykonać z nietypowych materiałów. Jakich? Najróżniejszych – z kamyków, muszelek, wstążek, listków, szlifowanych witrażowych szkiełek, waty. Jak tworzą strony? Nie tworzą. Mieszkają w pudełkach, koszykach, woreczkach, torbach, a wybór kolejnego tekstu/ obiektu zależy tylko od odbiorcy. Sami ustalicie kolejność. Sami ułożycie je w jakiś kształt. Ważne, żeby był znaczący, nawet jeśli to chaos czy artystyczny bałagan.

Jeśli lubicie pracować w zespole, otrzymacie zadania specjalne. Trzeba będzie powędrować po terenie Multimedialnego Centrum Natura i coś odnaleźć, zlokalizować, zbadać, wykonać zadania eksperymentalne (oczywiście bezpieczne!), pobawić się w detektywów, uczynić coś dla Ziemi, tak, całej. Zaczyna się przecież od ziarenka piasku i kropli wody, która drąży  skałę… A wszystko inspirowane niezwykłymi dziełami.

Dla kogo przeznaczone są zajęcia? Jakie teksty, dzieła liberackie zostaną wykorzystane?

Zajęcia przeznaczone są dla dzieci w wieku przedszkolnym oraz dla klas I-III. 

Teksty: Wieloryba boli brzuch – kąpielowa, W głębinach oceanu – rozkładanka 3D, W głębinach oceanu – trójwymiarowa z wyd. Dwie SiostryKarol Maliszewski: Przypadki Pantareja, Barbara Zakrzewska: Akwabłys(t)ki)- zbiór haiku na muszelkach, kamykach itp

Cele zajęć:

  • Prezentacja niezwykłych książek, które w niebanalny sposób łączą kulturę z naturą
  • Podsycanie miłości do przyrody poprzez przesłania książek, treść haiku ukazujących urodę świata
  • Wzbudzenie autentycznej potrzeby ochrony natury poprzez rozwijanie inteligencji przyrodniczej i eksperymenty, np. symulowane topnienie lodowca w… pojemniku z lodem, z którego woda zatopi kamień – dawną wyspę.
  • Rozwijanie niczym nieograniczonej wyobraźni i kreatywności.
  • Umacnianie wiary w siebie, w swoje odkrywcze możliwości, by cieszyć się wspólnie nawet małymi sukcesami.
  • Podkreślenie roli pracy grupowej w efektywności działania, choć i dla indywidualistów jest u nas miejsce.
  • Łagodzenie stresów w przyjaznej atmosferze.

Czas trwania: 1h

Koszt na osobę – 25 złDziękujemy. Potwierdź swój adres email na skrzynce pocztowej

Pin It on Pinterest