JAN PTASZYN WRÓBLEWSKI – TRANSMISJA KONCERTU

 

29 czerwca o godz. 19:00, ku uczczenia pamięci jednego z najważniejszych i najbardziej zasłużonych artystów w historii polskiego jazzu – saksofonisty, kompozytora i propagatora muzyki jazzowej Jana Ptaszyna Wróblewskiego, odbędzie się transmisja zarejestrowanego koncertu Jan Ptaszyn Wróblewski Sextet, w którego skład oprócz Ptaszyna (saksofon tenorowy), Wojciecha Niedzieli (fortepian), Andrzeja Święsa (kontrabas) i Marcina Jahra (perkusja), wchodzą dodatkowo dwie indywidualności: Henryk Miśkiewicz (saksofon altowy) i Robert Majewski (trąbka).
Transmisja koncertu odbędzie się w sali koncertowej na dużym ekranie Multimedialnego Centrum Natura oraz za pośrednictwem transmisji on-line.link https://www.facebook.com/share/zkv4LeFy7G9kzE6x/?mibextid=9l3rBW
Jan Ptaszyn Wróblewski należący do najwybitniejszych polskich muzyków jazzowych, współpracował m.in.: Krzysztof Komeda, Andrzej Kurylewicz, Jerzy Milian, Jerzy Matuszkiewicz, czy Roman Polański. Jako twórca i lider prowadził takie zespoły jak: Polish Jazz Quartet oraz Jazz Outsiders. W 1967 r. prowadził orkiestrę Studia Jazzowego Polskiego Radia.
„Za profesjonalny debiut na jazzowej scenie uważa się jego występ na Festiwalu Jazzowym w Sopocie w 1956 roku z legendarnym Sekstetem Komedy. Pozostał w tym zespole do końca jego istnienia. To Krzysztof Komeda nadał mu pseudonim Ptaszyn.
W 1958 roku Wróblewski jako pierwszy po wojnie polski muzyk jazzowy wyjechał do USA. Jan Ptaszyn Wróblewski nagrał muzykę do pierwszego filmu Romana Polańskiego „Dwaj ludzie z szafa”.
Prowadził m.in. grupy: Polish Jazz Quartet, Kwintet Poznański, Jazz Outsiders. W 1967 roku stanął na czele orkiestry Studio Jazzowe Polskiego Radia. Pisał piosenki, które śpiewali m.in Maryla Rodowicz, Ewa Bem, Łucja Prus i Andrzej Zaucha. Przez ponad 46 lat prowadził w radiowej Trójce audycję „Trzy kwadranse jazzu”, opowiadając pasjonujące historie i edukując słuchaczy, a także muzyków.
Ptaszyn miał swój styl gry z charakterystyczną barwą saksofonu i mocnym swingowaniem – natychmiast rozpoznawalny. ” cyt. Rmf24.pl
Rezerwacje miejsc: 509 167 415
Zadanie publiczne pn. ,,Kultura Łączy Pokolenia” dofinansowane ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego
#Mazowszepomaga #programywsparcia #solidarnoscmazowieckaDziękujemy. Potwierdź swój adres email na skrzynce pocztowej

Pin It on Pinterest