Międzynarodowy Dzień Muzyki

 

Partnerem Wydarzenia jest Samorząd Województwa Mazowieckiego Mazowsze serce Polski
Już 21 czerwca zapraszamy serdecznie na koncert kwartetu Krzysia Górniak wraz z gościem specjalnym wokalistą Rui Teles, cieszymy się szczególnie ze względu na to, że ponownie na naszej scenie wystąpi wybitny polski perkusista Marcin Jahr.
Rezerwacje: 509 167 415
Krzysztofa Górniak – kompozytorka i gitarzystka, producentka, filozofka, od dziecka wyróżniała się talentem malarskim i rysunkowym. Artystka jest wszechstronnie wykształcona, ukończyła Państwową Szkołę Muzyczną I st. im. W. Różyckiego w Gliwicach w klasie gitary klasycznej (1987) oraz Liceum Plastyczne w Warszawie z tytułem Technika Wystawiennika (1993). Ukończyła Policealne Studium Jazzu przy Zespole Państwowych Szkół Muzycznych II st. im. F. Chopina w Warszawie na Bednarskiej w klasie gitary jazzowej (1997). Ciekawostką jest, że była pierwszą gitarzystką na Wydziale Jazzu na “Bednarskiej” i to dla niej otworzono klasę gitary jazzowej na tym wydziale. W 2000 r. uzyskała stopień Magistra Wydziału Filozofii na Uniwersytecie Warszawskim broniąc pracę z estetyki muzyki na temat Johna Cage’a, a w 2003 roku – uzyskała stopień Magistra Sztuki na Wydziale Jazzu na Universiti für Musik und Darstellende Kunst (Uniwersytet Muzyczny i Sztuki Dramatycznej) w Grazu (Austria) w klasie gitary jazzowej. Po powrocie do kraju w 2003 roku, otworzyła Klub Muzyczny “Diuna” znany jako Diuna Club, przy ul. Dobrej 33/35, który prowadziła do 2009 roku. Stał on się kultowym miejscem spotkań warszawskiej bohemy artystycznej. Odbyło się tam wiele koncertów i festiwali muzycznych, a także różnorodnych
wydarzeń artystycznych. W 2004 roku założyła “Fundację Diuna”, której celem jest wspieranie oraz promocja kultury i sztuki, ze szczególnym uwzględnieniem muzyki jazzowej. Krzysztofa Górniak jest fundatorem i prezesem fundacji. W latach 2010-2011 Krzysztofa Górniak pracowała w Polskim Radio jako kierownik Działu Nagrań i Koncertów, zarządzała m.in. Studiem Koncertowym Polskiego Radia im. W Lutosławskiego i Muzycznym Studiem Polskiego Radia im. A. Osieckiej w Trójce. Od roku 2012 zajmuje się niezależną działalnością artystyczną, koncertową i wydawniczą. Artystka prowadzi zespoły: Krzysia Górniak Quartet, Krzysia Górniak Trio oraz Astrolabe. Profesjonalną karierę muzyczną Krzysztofa Górniak rozpoczęła w 1995 r. współpracą z Orkiestrą Teatru Muzycznego Roma przy spektaklu Błękitny Zamek Romana Czubatego w reżyserii Jana Skotnickiego. Od tamtego czasu koncertuje na scenach festiwalowych i klubowych w Polsce i za granicą, a także w filharmoniach i teatrach m.in. w Austrii, Francji, Niemczech, Grecji, Słowenii. Jej sposób grania to połączenie wirtuozerii z subtelną kobiecością, odnajduje się w wielu stylach
muzycznych, swobodnie poruszając się w różnych konwencjach. Obecnie bierze udział w wielu projektach, współpracuje z wieloma muzykami, orkiestrami symfonicznymi i dyrygentami. Krzysztofa Górniak wydała 10 płyt, w tym 6 autorskich, gdzie jest kompozytorką, gitarzystką i producentką: Tales (2002), Ultra (2004), Emotions (2009), Feeelings (2012), Moments (2016), Memories (2020).Uczestniczyła w wydaniu 4 płyt, w kooperacjach, są to: Garden Of Love (2008) /kooperacja z Szymonem Pejskim/, Tribute to Nat King Cole – Maciej Miecznikowski & Krzysia Górniak (2015) /gościnnie wystąpili Atom String Quartet/, Kolędy (2021), Astrolabe – Krzysia Górniak & Rui Teles (2022) / kooperacja z portugalskim wokalistą Rui Telesem.
W plebiscycie za 2018 rok, czytelnicy miesięcznika Jazz Forum umieścili Krzysztofę Górniak wśród 10 najlepszych polskich gitarzystów jazzowych.
Michał Jaros – kontrabasista, absolwent Wydziału Jazzu i Policealnego Studium Jazzu przy Zespole Państwowych Szkół Muzycznych II stopnia im. F. Chopina w Warszawie, oraz Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach. W 1996 r. na festiwalu Jazz nad Odrą otrzymał nagrodę Grand Prix. W 2002 roku razem z P. Kaczmarczykiem i P. Dobrowolskim otrzymał I nagrodę w konkursie Jazz Juniors w Krakowie. W 2003 roku został laureatem nagrody Grand Prix w konkursie jazzu tradycyjnego Hot Jazz Spring w
Częstochowie (statuetka Swingującego Kruka). W 2009 roku został laureatem Festiwalu Folkowego Polskiego Radia. Koncertował z czołowymi muzykami polskiej i zagranicznej sceny jazzowej, takimi
jak: Ishmael Wadada Leo Smith, Ronnie Cuber, Judy Bady, David Linx, Patricia Barber, Jerome Sabbagh, Maciej Obara, Janusz Muniak, Zbigniew Namysłowski, Piotr Wojtasik, Maciej Sikała. Do jego ostatnich nagrań płytowych należą autorski album “Floating Bridges” – Michał Jaros (2019).
Marcin Jahr – perkusista, jest absolwentem Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie prof. Stanisława Proksy (studiował na tej uczelni w latach 1988-1992). Uzyskał tytuł magistra sztuki – specjalizacja w zakresie instrumentów perkusyjnych. Był związany z bydgoskimi klubami muzycznymi (m.in. „Bogartem” i „Mózgiem”) i różnymi formacjami muzycznymi. Profesjonalną karierę rozpoczął w Kwintecie Jana „Ptaszyna” Wróblewskiego (1987). Później współpracował m.in. z Garrisonem Fewellem, Nicolasem Simionem, Joachimem Menclem, Piotrem Wojtasikiem (CD pt. „Lonely Town” zostało uznane przez czytelników czasopisma „Jazz Forum” Płytą Roku 1995), Mieczysławem Szcześniakiem, Kubą Stankiewiczem, Lorą Szafran z zespołem „New Presentavon”, Karolem Szymanowskim, Brandonem Furmanem i Jackiem Niedzielą, Piotrem Baronem, Zbigniewem Namysłowskim; okazjonalnie z Tomaszem Stańko, Januszem Muniakiem, Leszkiem Kułakowskim, Krzysztofem Herdzinem, Michałem Kulentym i z wieloma innymi. Przez wiele lat grał w zespole Jana Ptaszyna Wróblewskiego. Z większością z tych wykonawców nagrał ok. 20 płyt dla różnych wytwórni.
Maciej Wieżyński – gitarzysta, kompozytor, pedagog, specjalizuje się w gitarze flamenco, studiował gitarę klasyczną u profesora Jerzego Nalepki, gitarę flamenco u Jakuba Niedoborka. Współpracował z Teatrem Tańca Politechniki Lubelskiej. Jest autorem muzyki do spektaklu znanej francuskiej tancerki i performerki Sosany Marcelino. Warsztat jazzowy szlifuje u Krzysi Górniak. Najlepiej czuje się w klimatach południowych związanych z gitarą hiszpańską. Otrzymał dyplom ministra kultury i sztuki za aranżację instrumentalną utworu w konkursie pamięci Jacka Kaczmarskiego. Jest liderem zespołu Madrugada Sombra łączącego muzykę polską z flamenco. Zespół otrzymał wyróżnienie w międzynarodowym konkursie Mikołajki Folkowe. Od 2022 jest członkiem zespołu Astrolabe.


Dziękujemy. Potwierdź swój adres email na skrzynce pocztowej

Pin It on Pinterest