Warsztaty psychologiczne


Scena powodzi
Joseph – Desire Court 1827
Museum of fine arts Lion
Gdy przeszłość nie pozwala żyć własnym życiem – wciąga, domaga się uwagi, pochłania. (Ratowanie ojca, a nie syna) 

 WARSZTAT 6 h

TRANSGENERACJE TRAUMY

W procesie rozwoju ważne będzie gdy historia rodziny pochodzenia może zaistnieć jako opowieść narracyjna. W innym przypadku, jej nieodkryte i zmilczane losy, mogą objawić się w tym, co Freud nazywał „przymusem powtarzania”, a Jung „przeznaczeniem, losem”.

Celem warsztatu jest zaciekawienie zjawiskiem traumy transgeneracyjnej. Wielu osobom, którym pomagałam, pozwoliło to zrozumieć własne trudności, powiązać niektóre objawy czy też pogodzić się faktem, że ciężar ponurej historii naszego kraju i jej przepracowywania musiał rozłożyć się na kilka pokoleń. Wydaje się, że pierwszym etapem przepracowania, obecnym w pokoleniu bezpośrednich ofiar, jest niepamięć. Agata Tuszyńska uważa, że na jakimś etapie jesteśmy „(…) tym co zapominamy. Co w geście samoobrony wymazujemy z pamięci, wypieramy ze świadomości, omijamy w myślach. Unieważniamy, żeby było łatwiej lub lżej, żeby nie bolało albo nie przypominało bólu” (Rodzinna historia lęku, str. 10). Może jednak przyszedł już czas na stawienie czoła cierpieniom i zmaganiom, które były w rodzie? W drugim i trzecim pokoleniu pojawia się możliwość rekonstrukcji rodowej traumy – „Dlatego teraz musimy o tym mówić. Żeby to zatrzasnąć wreszcie w przeszłości. Żebyś nie krzyczała w nocy. (…) Dlatego musimy to wyrozmawiać, przerozmawiać na wylot. Żebyś na koniec miała wreszcie spokój. (…) i żebym ja też się mniej bała w swoich snach”. (Anna Janko, Mała Zagłada, str. 86).

Bertrand Cramer, (Zawód dziecko) moment narodzin dziecka porównuje do fragmentu z bajki o śpiącej królewnie, gdy nad jej kołyską zjawiły się wróżki i zdeterminowały jej los różnymi darami. Cramer uważa, że podobnie rodzina oddelegowuje dziecko do jakiejś roli, obarcza je przeznaczeniem. Więc spotkanie z tematem traum w rodzie może być czymś na kształt początku „podróży bohatera” 🙂

Dla chętnych, jako bazę pod warsztat polecam dwa filmy dokumentalne:

https://www.filmweb.pl/film/Niegdyś+moja+matka-2013-702274

https://www.filmweb.pl/film/Lepiej+milczeć-2020-865451

 

Prowadząca: Joanna Chmarzyńska-Golińska – certyfikowana psychoterapeutka psychoanalityczna, superwizor i terapeutka szkoleniowa Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Psychoanalitycznej; zrzeszona w Polskim Towarzystwie Psychotraumatologicznym; posiada przeszło 20 letnie doświadczenie kliniczne; uczy o pracy z traumą na Gdańskiej Uczelni Medycznej oraz w Psychoanalitycznej Szkole Psychoterapii PTPP Trójmiasto i W Studium Terapii Depresji; autorka wykładów, publikacji i szkoleń szczególnie w temacie zastosowania terapii analitycznej w leczeniu skutków złożonej traumy relacyjnej.



Dziękujemy. Potwierdź swój adres email na skrzynce pocztowej

Pin It on Pinterest